11 nowych wozów dla strażaków ochotników

Projekt: Zakup wozów strażackich,
28.04.2017
Są szybkie, niezawodne i świetnie radzą sobie w trudnym terenie – teraz trafią do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym regionie. Kluczyki do pierwszych 11 wozów strażackich odebrali w piątek z rąk marszałka Jacka Krupy i wicemarszałka Wojciecha Kozaka wójtowie gmin z powiatów: krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, wielickiego i proszowickiego. W sumie dzięki projektowi "Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” zostaną zakupione 34 pojazdy dla strażaków ochotników. Kolejne zostaną przekazane już w maju i czerwcu br.

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, już niedługo do małopolskich OSP trafi w sumie 34 nowe wozy strażackie (lista poniżej). Unijne wsparcie wyniosło ponad 11 mln zł. Resztę dołożyły gminy.

Rolą samorządu województwa jest nie tylko rozwój regionu, ale też budowanie w mieszkańcach poczucia bezpieczeństwa. Dlatego od lat przekazujemy finansowe wsparcie ochotniczym strażom pożarnym w całym województwie – na remonty remiz, zakup sprzętu ratowniczego czy umundurowanie. Teraz, dzięki środkom z regionalnego programu operacyjnego, uda się zakupić nowoczesne samochody strażackie – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Jak dodaje wicemarszałek Wojciech Kozak, wozy trafią do strażaków-ochotników jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

    Ochotnicze straże pożarne to nieocenione wsparcie dla zawodowych służb ratowniczych. Często to właśnie oni są pierwsi na miejscu zdarzenia czy wypadku. Nie zapominajmy też o tym, jak ofiarnie nieśli pomoc naszym mieszkańcom podczas ostatnich powodzi. Dlatego cieszę się, że wszystkie 34 samochody trafią do OSP w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Nie mam wątpliwości, że będą bardzo dobrze wykorzystywane – zauważa wicemarszałek Kozak.

- Straż Pożarna niejednokrotnie udowodniła swoją skuteczność podczas akcji ratowniczych i gaśniczych. Tylko w 2016 roku niepołomicka jednostka interweniowała 250 razy. Średnio w każdej z nich bierze udział 10 strażaków. OSP Niepołomice działając w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, opiekuje się nie tylko zurbanizowanym terenem miasta, ale również służy bezpieczeństwu firm zlokalizowanych na terenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Każde nowe wyposażenie, zwłaszcza tak nowoczesne jak przekazywany dziś pojazd, poprawia możliwości bojowe jednostki. Dziękujemy! - dodaje Roman Ptak, burmistrz Niepołomic.

Pojazdy zostały zakupione dzięki projektowi „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie”.  Każdy z nich jest przystosowany do akcji ratowniczych – mogą jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody i 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów, są również wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt, czyli m.in. autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Dzięki napędowi 4x4 strażacy będą też mogli nieść pomoc w trudniejszym terenie. Warto podkreślić, że samochody są też przyjazne dla środowiska – wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI. W kabinie osobowej zmieści się 6 strażaków. Wszystkie samochody są wykonane na podwoziu VOLVO FLD3C przez firmę Bocar. Wartość jednego pojazdu to ponad 680 tys. zł.

To nie wszystko – każda z OSP otrzyma też detektory, które pozwalają na wykrycie kilku rodzajów gazów. Pomoże to strażakom ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo np. zatrucia czadem lub wybuchu gazu.

Warto podkreślić, że nowe pojazdy trafią do tych OSP, które najbardziej ich potrzebują. Rozdzielając środki w ramach projektu komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. średnią liczbę interwencji w latach 2012-2014, liczbę ratowników z odpowiednimi uprawnieniami, posiadany sprzęt, a także dotychczas otrzymaną pomoc.

Sprzęt trafi do strażaków w trzech turach. Pierwsze 11 wozów strażackich gminy odebrały w Niepołomicach. Kolejne zostaną przekazane w maju i na początku czerwca br. Odbiory zaplanowano w Starym Sączu, Gromniku, Andrychowie i Zembrzycach.

Lista gmin, które otrzymają samochody

Gminy, które odebrały samochody w Niepołomicach:

 1. Gmina Krzeszowice - OSP Tenczynek
 2. Gmina Mogilany - OSP Mogilany
 3. Gmina Michałowice - OSP Michałowice 
 4. Gmina Słomniki - OSP Miłocice     
 5. Gmina Sułoszowa - OSP Sułoszowa     
 6. Gmina Charsznica - OSP Tczyca     
 7. Gmina Myślenice - OSP Głogoczów     
 8. Gmina Tokarnia - OSP Krzczonów     
 9. Gmina Koniusza - OSP Wierzbno     
 10. Gmina Niepołomice - OSP Niepołomice     
 11. Gmina Kłaj - OSP Kłaj

Pozostałe gminy, które odbiorą samochody strażackie w maju i czerwca:

 1. Gmina Biecz - OSP Biecz     
 2. Gmina Uście Gorlickie - OSP Gładyszów     
 3. Gmina Laskowa - OSP Laskowa     
 4. Gmina Limanowa - OSP Nowe Rybie     
 5. Gmina Dobra - OSP Dobra     
 6. Miasto Grybów - OSP Grybów-Biała     
 7. Gmina Stary Sącz - OSP Stary Sącz     
 8. Gmina Szczucin - OSP Szczucin     
 9. Gmina Borzęcin - OSP Borzęcin Dolny     
 10. Gmina Gromnik - OSP Siemiechów     
 11. Gmina Skrzyszów - OSP Łękawica     
 12. Gmina Rzepiennik Strzyżewski - OSP Rzepiennik Strzyżewski     
 13. Gmina Trzebinia - OSP Młoszowa     
 14. Gmina Bukowno - OSP Stare Bukowno     
 15. Gmina Klucze - OSP Bydlin     
 16. Gmina Zator - OSP Zator     
 17. Gmina Kęty - OSP Kęty     
 18. Gmina Wieprz - OSP Wieprz     
 19. Gmina Andrychów - OSP Sułkowice Łęg     
 20. Gmina Łapsze Niżne - OSP Trybsz     
 21. Gmina Raba Wyżna - OSP Rokiciny Podhalańskie     
 22. Gmina Zembrzyce - OSP Zembrzyce     
 23. Gmina Poronin - OSP Suche

źródło: Biuro prasowe UMWM