16-latkowie zbudowali eksponat do centrum nauki!

Projekt: Małopolskie Centrum Nauki,
02.07.2019
Rower, pompa, elektrownia – takiego zestawu tagów można użyć do opisania modelu eksponatu, który uzyskał najwyższe wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Nauki (MCN) Cogiteon. Za trzy lata wielka prądnica będzie częścią wystawy stałej MCN.

Co istotne, model eksponatu powstał w Placówce Wsparcia Dziennego w Słomnikach. Projektowaniem i doskonaleniem bazowego pomysłu zajmowała się dwójka 16-latków: Dominika Młyńska i Maciej Kaczmarczyk. Samo budowanie prototypu zajęło trzy popołudnia.

Konkurs na prototyp eksponatu, zorganizowany przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, miał dać odpowiedź na pytanie czego oczekują przyszli odwiedzający. Celem było również zebranie nowych, kreatywnych pomysłów na wyposażenie wystawy stałej. Oprócz gratyfikacji pieniężnej, nagrodą dla uczestników konkursu będzie też możliwość zobaczenia swoich pomysłów na ekspozycji. Ta powstanie za trzy lata.

Eksponat będzie przedstawiał proces wytwarzania i magazynowania energii jaki odbywa się w elektrowniach wodnych. Energia kinetyczna pochodząca z siły mięśni uruchomi pompy, które wzniosą wodę do wysoko położonego zbiornika. Ta wypuszczona na łopatki turbin wytworzy energię elektryczną. Mniej więcej tak, jak to się dzieje na przykład przy zaporze wodnej w Niedzicy.

Budowa Centrum Nauki to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanej przez Województwo Małopolskie w zakresie nowoczesnej edukacji. Nowe, unikatowe miejsce na mapie Krakowa ma rozpalać umysły zwłaszcza małych mieszkańców do inspirującego kontaktu z nauką i edukacją. Co jak widać - już się dzieję!

Tematem przewodnim Małopolskiego Centrum Nauki jest „człowiek”. W ramach tego hasła możliwe jest spójne prezentowanie w programie Centrum wystaw, eksponatów, pokazów, debat, warsztatów, wykładów z różnorodnych dziedzin zarówno nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych jak i  humanistycznych, społecznych, medycznych, a także sztuki.