Jaka nazwa dla Małopolskiego Centrum Nauki?

Projekt: Małopolskie Centrum Nauki,
18.05.2016
Małopolskie Centrum Nauki? A może jakaś inna nazwa? Odwiedź w czwartek Festiwalowe Miasteczko Naukowe na Rynku Głównym, odszukaj stoisko Projektu Małopolskie Centrum Nauki i wymyśl nazwę dla unikatowego miejsca na mapie Krakowa.

Od czwartku do soboty na Rynku Główny w Krakowie, pod hasłem "Czas i Przestrzeń", odbywać się będzie Festiwal Nauki. Urząd marszałkowski przygotował z tej okazji różnorodne atrakcje dla odwiedzających - wszystko pod wspólnym szyldem - Małopolskie Centrum Nauki (MCD). 

IMG_8656.JPG

19 maja w czwartek w godz. 12:00-18:00 odwiedzający stoisko projektu Małopolskie Centrum Nauki będą mogli wziąć udział w doświadczeniach chemicznych, warsztatach edukacyjnych i wspólnym budowaniu maszyny Goldberga. Będzie można również zaproponować swoją nazwę dla centrum. Na kreatywnych pomysłodawców czekają niespodzianki. 

IMG_8654.JPG

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych przez Województwo Małopolskie w obszarze edukacji. Nowe miejsce na mapie Krakowa ma zachęcać mieszkańców i turystów do interaktywnego kontaktu z nauką i edukacją w nowoczesnej przestrzeni. Otwarcie centrum planowane jest w 2021 r. Szacowany koszt inwestycji to ok. 120 mln zł. Projekt będzie współfinansowany ze środków unijnych.

- Misją centrów nauki jest ułatwianie kontaktu społeczeństwa z nauką. Kraków jako stolica regionu jest drugim co do wielkości ośrodkiem naukowym w Polsce. Warto wykorzystać ten potencjał  również w działalności popularnonaukowej – mówi marszałek Jacek Krupa. - Jest to też jeden z elementów budowania społeczeństwa opartego na wiedzy –  idei, która od dawna przyświeca Samorządowi Województwa Małopolskiego. Chcemy budować społeczeństwo innowacyjne, kreatywne i tworzące swój potencjał ekonomiczny i gospodarczy w oparciu o nowe technologie - dodaje marszałek.

Aktualnie trwają prace nad lokalizacją oraz założeniami merytorycznymi funkcjonowania MCN i kierunkami rozwoju. Wiadomo, że centrum będzie silnie podkreślało swój regionalny charakter – unikatową tożsamość i potencjał Małopolski. Za cel postawiło sobie również wyjście naprzeciw najnowszym trendom w zakresie interaktywnej edukacji.