Muzeum Nikifora w nowej odsłonie po modernizacji

Projekt: Termomodernizacja budynków,
27.02.2020
Muzeum Nikifora w willi „Romanówka” w Krynicy-Zdroju jest już po kompleksowej modernizacji energetycznej przeprowadzonej w ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM) na lata 2014-2020.

21 lutego 2020 r. w Krynicy-Zdroju odbył się wernisaż wystawy inaugurującej działalność Muzeum Nikifora po przeprowadzeniu remontu generalnego.

Willa jest jednym z najstarszych drewnianych pensjonatów w Krynicy. Zbudowana w 2. poł. XIX w. w typie tzw. willi szwajcarskiej stanowi cenny przykład budownictwa uzdrowiskowego, charakterystycznego dla Polski południowej. Przez cały czas budynek zachował niezmienioną, zabytkową formę architektoniczną, jednak przez wiele lat nieremontowany ulegał stopniowej dewastacji. W 1990 r. „Romanówka” została formalnie przekazana w użytkowanie Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu, które w latach 1990-1994 przeprowadziło remont konserwatorski willi i zaadaptowało ją na Muzeum Nikifora.

romanwka_male.JPG

Dzięki realizacji projektu „Modernizacja energetyczna wojewódzkich budynków użyteczności publicznej”, którego liderem jest Biuro Inwestycji Strategicznych budynek Muzeum mógł zostać dostosowany do aktualnych standardów budowlanych i energetycznych,co w przyszłości pozwoli nie tylko na oszczędność energii, ale na lepszy komfort użytkowania obiektu zarówno przez pracowników jak i zwiedzających Muzeum jednego z najsłynniejszych malarzy.

NIKIFOR EKSPOZYCJA.jpg

Willa została docieplona, wymieniono okna i drzwi, przeprowadzono kompleksową modernizację systemu grzewczego (wymiana źródła ciepła na nowoczesnego kocioł gazowy, wykonanie ogrzewania podłogowego w części ekspozycyjnej obiektu, wymiana instalacji c.o, modernizacja systemu przygotowania ciepłej wody). Oświetlenie w „Romanówce” zastąpiono energooszczędnym.

Wartość przedsięwzięcia to ok. 900 tys. zł z czego ponad 600 tys. pochodziło ze środków RPO WM.

Muzeum Nikifora w nowej odsłonie! (TV MAŁOPOLSKA)

Celem całego projektu jest modernizacja 58 wojewódzkich budynków użyteczności publicznej – jednostek zdrowia, edukacji i kultury. Aktualnie już 5 instytucji zakończyło pracę w swoich obiektach.