​Oryginalne przestrzenie w Centrum Nauki

Projekt: wiadomości,
16.07.2019
Pięć sal a każda trochę inna. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon przedstawiło projekt scenografii swojej wystawy stałej. Zawiera różne wzory na ścianach, barwy i różne pomysły na wyposażenie
"Chcieliśmy, aby dzięki dekoracjom przestrzenie ożyły i stały się częścią naukowego spektaklu"

 – tłumaczy Natalia Horak, prezes Koza Nostra Studio.

Współpraca Cogiteonu z krakowskim studiem projektowym to efekt rozstrzygniętego w marcu konkursu. Po czterech miesiącach pracy, o tym jak będzie wyglądało wnętrze najważniejszych sal w centrum nauki, można powiedzieć dużo więcej. 

Ściany poszczególnych sekcji wystawy będą dekorowane wyobrażeniami neuronów, helisy DNA, ludzkiej tkanki czy układu scalonego. Różnorodna będzie też ich kolorystyka, zbudowana na odcieniach zieleni, szarości, fioletu, czerwieni i granatu. W centrum każdej sali znajdą się siedziska w formie zjeżdżalni, łąki, planu miasta czy amfiteatru.

"To one mają stanowić serce każdej przestrzeni, mają być miejscem odpoczynku, zabawy i pokazów naukowych"

 – mówi Diana Żurek, architekt z Koza Nostra. 

Sporo będzie też elementów wspólnych: białe wyoblone meble, przepierzenia w formie półkoli, okrągłe lampy i ekspozytory z przekazem naukowym. 

"Zależało nam, aby w każdej sali znalazło się miejsce na strefę ciszy, a scenografia uwzględniała akustykę. Chcemy, aby komfort korzystania z przestrzeni wystawy stałej był jak najwyższy"

 – mówi Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

- Zaprojektowaliśmy otwarte i przejrzyste wnętrza z których będzie można swobodnie korzystać – opowiada Natalia Horak, scenograf. Używanie ich nie ma się sprowadzać jedynie do sfery wizualnej.

Projekt zakłada, że dekoracje na ścianach staną się częścią gry, a część instalacji będzie można wykorzystać do projekcji świetlnych. Budynek Cogiteonu powstanie przy pasie startowym w Czyżynach, w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego w 2022 roku. Wewnątrz znajdzie się przestrzeń konferencyjna, 6 laboratoriów oraz wystawa stała o człowieku.

Poniżej wizualizacje przestrzeni:

- Sala pierwsza

sala 1 mn.jpg

- Sala druga

sala 2 mn.jpg

- Sala trzecia

sala 3 mn.jpg

- Sala czwarta

sala 4 mn.jpg

- Sala piąta

sala 5 mn.jpg