​Otwarcie przetargu na nowe pociągi pasażerskie

Projekt: Zakup Taboru Kolejowego (POIiŚ),
14.06.2019
Biuro Inwestycji Strategicznych ogłosiło kolejne postępowanie na dostawę 4 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) w wersji czteroczłonowej. Pociągi przeznaczone będą do obsługi połączeń pasażerskich na liniach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. W wymaganym terminie wpłynęły 2 oferty na realizację zamówienia.

Odbiór wszystkich pociągów powinien nastąpić do 22 miesięcy od daty podpisania umowy. Wykonawca ma zapewnić również gwarancję, przeszkolenie pracowników, licencję na oprogramowanie i dokumentację, a także kompleksową usługą serwisowo - utrzymaniowo - naprawczą nowego taboru kolejowego. Zakup realizowany będzie w ramach projektu współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Jest to już trzeci przetarg ogłoszony dla tej inwestycji, poprzednie dwa zostały unieważnione z powodu braku środków (oferty były na kwoty wyższe niż budżet zabezpieczony na postępowanie). Województwo Małopolskie systematycznie zakupuje pociągi w ramach strategii transportu zintegrowanego, w którym kolej aglomeracyjna odgrywa kluczową rolę. Celem jest zwiększenie komfortu podróżowania, ograniczenie ruchu drogowego, a tym samym zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Pociągi zamawiane przez Województwo Małopolskie są ciche i bezpieczne - spełniają rygorystyczne normy europejskie TSI.