Pasażerowi małopolskich kolei podróżują nowoczesnymi Impulsami

Projekt: Zakup Taboru Kolejowego,
18.07.2017
Małopolskie Impulsy zakupione w ramach projektu „Zakup Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych dla rozwoju kolei małopolskich” zostały wyprodukowane w niespełna rok i kosztowały ponad 300 mln zł.

Województwo kupiło w sumie 5 pociągów pięcioczłonowych oraz 8 czteroczłonowych. Pierwsze z nich zaczęły wozić pasażerów w grudniu 2016 r. (6 pojazdów:  cztery składy 5-członowych Impulsów 45WE oraz dwie sztuki 4-członowych EZT Impuls 31WE). Kolejne dotarły do Małopolski i wyjechały na linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w lutym 2017 r.
Nowy tabor spełnia rygorystyczne normy europejskie TSI (PRM, TSI NOI, TSI LOK&PAS, TSI SRT i TSI CCS), co ma bezpośredni wpływ na komfort podróży małopolskich pasażerów, a przede wszystkim osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności.

Pasażerowie podróżują w cichych, klimatyzowanych wnętrzach, wyposażonych w ergonomiczne fotele, internet i gniazdka elektryczne. W pojazdach zastosowano nowoczesny system wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej, monitorowanie wnętrza oraz system zliczania pasażerów.

Czteroczłonowe Impulsy 31WE pomieszczą 200 pasażerów na miejscach siedzących (w tym 16  uchylnych), a pięcioczłonowe Impulsy 45WE będą mogły przewozić 250 pasażerów na miejscach siedzących (w tym 20 uchylnych).  

Nowe pociągi to pojazdy ekonomiczne i bezpieczne - cechują się niskim zużyciem energii elektrycznej - podczas hamowania Impuls oddaje energię do sieci trakcyjnej. Pojazdy spełniają również rygorystyczne europejskie normy zderzeniowe i wytrzymałościowe.  

Kolejny etap budowania strategii transportu zintegrowanego 

Realizacja projektu to następny etap budowania strategii transportu zintegrowanego, w którym transport kolejowy odgrywa kluczową rolę.

Celem projektu „Zakup Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych dla rozwoju kolei małopolskich” było m.in. zmniejszenia natężenia ruchu drogowego poprzez przejęcie ruchu pasażerskiego przez transport kolejowy oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, a także dostosowanie oddziaływania kolei na środowisko do poziomu wymaganego przez prawo (redukcja niektórych uciążliwości związanych z infrastrukturą kolejową, np. hałasu).

Jaki efekt uzyskaliśmy? 

Ze względu na rozwój sieci linii w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA) większa liczba ludności korzysta z szybkich, cichych i bezpiecznych pociągów regionalnej komunikacji kolejowej.

Nowy tabor w pełni zaspokaja potrzeby pasażerów, również tych o ograniczonej mobilności. Pociągi Impuls dzięki m.in. przyjaznej kolorystyce wnętrza; profilowanych fotelach; nowoczesnym automatom biletowym z możliwością płatności gotówkowej i bezgotówkowej, w walutach PLN i EUR; sieci WI-FI czy klimatyzacji zapewniają wysoki komfort podróży.

Ma to swoje odzwierciadlenie w liczbie pasażerów korzystających z regionalnej komunikacji kolejowej - tylko w maju 2017 r. Koleje Małopolskie sp. z o.o. pobiły rekord i przewiozły na swoich pokładach ponad pół miliona pasażerów!