Pierwszy pociąg typu ELF2 dla Województwa Małopolskiego

Projekt: Zakup Taboru Kolejowego (POIiŚ),
19.06.2020
Województwo Małopolskie systematycznie inwestuje w transport kolejowy i zakupuje kolejne pociągi. Aktualnie realizowane jest zamówienie na 4 nowe pojazdy typu ELF2. Zakup jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wartość projektu to ok. 110 mln zł. Za wykonanie nowego taboru odpowiada PESA Bydgoszcz S.A.

Można już zobaczyć zdjęcia z produkcji pierwszego pociągu. Nowy ELF2 dla Kolei Małopolskich S.A. przeszedł etap lakierowania – naniesiono na nim malaturę wewnętrzną i zewnętrzną. Cały proces produkcji jest kontrolowany przez Inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego. Pierwszy pociąg będzie gotowy we wrześniu, a następnie zostanie przekazany do badań homologacyjnych.

DSC_2782.jpg

DSC_2779.jpg

Za realizację całego projektu odpowiada Biuro Inwestycji Strategicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, które w lutym zakończyło etap wszystkich uzgodnień technicznych czy kolorystycznych dla nowego taboru.  Fotele do pociągów zostały wybrane przy udziale mieszkańców Małopolski, w szczególności uczniów Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie. Gotowe pociągi wyjadą na małopolskie tory w 2021 r.

Przypominamy, że wszystkie pojazdy typu Elf2 będą nowoczesne, ekonomiczne i komfortowe oraz przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi (m.in. winda automatyczna i rozkładana rampa umożliwiające wejście i wyjście osób o ograniczonej zdolności poruszania się, przewijak dla niemowląt, pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu.) W każdym pociągu zostaną zainstalowane systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności.

W najbliższym czasie planowane jest podpisanie umowy na zakup kolejnych 9 pociągów współfinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.