Respiratory, kombinezony i maseczki dla szpitali!

Projekt: Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet medyczny,
22.04.2020
Pierwsza partia środków ochrony osobistej o wartości ponad 2,5 mln zł dotarła wczoraj do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jutro i pojutrze Szpital odbierze transport 22 sztuk nowych respiratorów. Do końca tygodnia Szpital MSWiA w Krakowie otrzyma 10 000 jednorazowych maseczek medycznych. A to dopiero początek zakupów planowanych w ramach Pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej na łączną kwotę ponad 114 mln zł.

W projekcie obecnie jest 45 szpitali i jednostek zdrowia z Małopolski, które otrzymają sprzęt i wyroby medyczne niezbędnych do zapobiegania, diagnostyki i zwalczania koronawirusa takie jak respiratory, namioty segregacyjne, testy do wykonywania badań w kierunku SARS-COV-2, sprzęt do dezynfekcji, wyroby medyczne jednorazowego użytku, a także karetki.

Ruszyły już pierwsze dostawy – wczoraj do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dotarło 64 palet ze specjalistycznymi fartuchami, rękawicami, maskami, przyłbicami, czepkami i kombinezonami. Wartość transportu to 2 660 280 zł. Do końca tego tygodnia Szpital Uniwersytecki otrzyma również 22 respiratory o wartości 1 674 300 zł., a Szpital MSWiA w Krakowie 10 000 jednorazowych maseczek medycznych zakupionych za kwotę 26 892 zł. W połowie maja planowany jest odbiór pierwszych dwóch nowych karetek. Szpitale sukcesywnie będą realizować dostawy sprzętu, wyposażenia oraz środków ochrony.

Cały projekt powstał z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, który wystąpił do Komisji Europejskiej z propozycją przesunięcia środków z funduszy europejskich na realizację Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Komisja pozytywnie zaopiniować zmianę i dzięki temu Tarcza otrzyma współfinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.