Uczniowie Technikum Komunikacyjnego wybierali fotele do małopolskich pociągów

Projekt: Zakup Taboru Kolejowego (POIiŚ),
10.12.2019
Województwo Małopolskie zamówiło kolejne cztery nowoczesne pociągi. Obecnie trwają uzgodnienia z dostawcą pojazdów dotyczące m.in. kwestii technicznych czy wizualnych. Uczniowie Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie mają okazję uczestniczyć w tworzeniu nowego taboru dla Kolei Małopolskich. Sami wybiorą fotele do czterech pociągów.

W auli Zespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie z uczniami Technikum Komunikacyjnego nr 25 spotkał się wicemarszałek Łukasz Smółka.

"Systematycznie inwestujemy w transport kolejowy, który w przyszłości ma zmniejszyć natężenie ruchu drogowego. W 2020 roku planujemy ogłosić kolejne postępowanie na pociągi. Chcemy stworzyć nowoczesną regionalną kolej na miarę XXI wieku. Dlatego stawiamy na młodych ludzi, przyszłych techników transportu kolejowego, którzy będą odgrywać ogromną rolę w budowaniu strategii transportu zintegrowanego w Małopolsce"

- mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Jak będą wyglądały nowe pociągi?

Zamówione pojazdy typu Elf2 będą ekonomiczne i komfortowe oraz przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi (m.in. winda automatyczna i rozkładana rampa umożliwiające wejście i wyjście osób o ograniczonej zdolności poruszania się, przewijak dla niemowląt, pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu.) Zakup jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to ok. 110 mln zł.

Aktualnie uzgodniono rozmieszczenie wnętrza pojazdu i zatwierdzono kolory elektronicznych tablic informacyjnych. Teraz przyszedł czas na wybór foteli. I tu Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił zapytać o opinię młodych ekspertów w tej dziedzinie – uczniów Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie.

Do wyboru są trzy fotele: Ster Apollo, Growag Visio oraz Growag Xeon Alto. Wszystkie są ergonomiczne – z profilowaną tapicerką siedzenia, oparcia i zagłówka z dwoma podłokietnikami. Ważny jest kształt fotela i komfort siedzenia, natomiast kolorystyka obicia będzie analogiczna jak w aktualnym taborze.

"To bardzo cenne spotkanie dla uczniów naszej szkoły. Na co dzień uczą się w teorii tego, co mogli dzisiaj poznać w praktyce. Na dodatek to duże wyróżnienie, że mogli wziąć udział w prezentacji nowych foteli, a później w głosowaniu wybrać te, które będą w przyszłości służyły mieszkańcom Małopolski w nowych pociągach."

- powiedziała Pani Beata Śliwa, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Krakowie.

Pociągi z wybranymi fotelami wyjadą na małopolskie tory w drugiej połowie 2021 roku. Będą mogły jeździć z maksymalną prędkością 160 km/h. Każdy z nich posiada 200 miejsc siedzących, a dodatkowo wyposażono je m.in. w klimatyzację, WiFi, monitoring, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie trwają przygotowania do nowego projektu, w ramach którego planowany jest zakup kolejnych 9 pociągów.

Źródło: Biuro prasowe UMWM