Umowa zamiany nieruchomości zawarta
Dzięki umowie, podpisanej przez Marszałka Jacka Krupę, Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Grzegorza Lipca z Zarządu Województwa, Gmina Miejska Kraków otrzymała udział we własności terenu położonego w rejonie ul. Skrzatów, gdzie powstanie Centrum Muzyki.
W zamian za wskazany udział Województwo Małopolskie pozyskało z kolei prawo własności działek położonych w rejonie Al. Bora-Komorowskiego – to właśnie na nich do 2022 r. powstanie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.
W Centrum Muzyki znajdą się nowoczesne sale koncertowe, a artyści z Małopolski zyskają doskonałe warunki do pracy i tworzenia. Już wiadomo, że swoje próby będą mogły tu odbywać najważniejsze małopolskie i krakowskie zespoły, w tym artyści z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Serce nowej instytucji kultury mają stanowić nowoczesne sale koncertowe, z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1400 osób. Obok niej ma również powstać tzw. miejska sala koncertowa (mieszcząca 650-800 słuchaczy) i sala recitalowa (na 270-300 słuchaczy). W budynku nie zabraknie też przestronnych sal prób, sali multimedialnej oraz przestrzeni edukacyjnej. W bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru Kurlandzkiego i Wisły, powstanie też nowa, tętniąca życiem przestrzeń wypoczynku dla mieszkańców oraz turystów.
Pracownie architektoniczne na przygotowanie swoich propozycji siedziby Centrum Muzyki i projektu Parku Miejskiego mają już tylko kilka dni. Chęć udziału w ogłoszonym konkursie zgłosiło 36 biur architektonicznych z kraju i zagranicy, a jego zakończenie jest planowane do 3 grudnia.
Oceniający prace konkursowe sąd konkursowy będzie zwracał uwagę nie tylko na oryginalność rozwiązań architektonicznych, walory akustyczne oraz ciekawą bryłę, która dobrze wkomponuje się w otoczenie, w tym zaplanowany w sąsiedztwie kompleks akademicki Akademii Muzycznej, ale także na ekologiczne aspekty inwestycji. Mile widziane będą więc rozwiązania technologiczne, które sprawią, że Centrum Muzyki będzie nowoczesne, energooszczędne i możliwie mało uciążliwe dla środowiska.